Budynki usługowe na sprzedaż

Budynki usługowe – definicja

Za budynek usługowy uznaje się budynek, w którym wykonywana jest działalność gospodarcza. Wpisuje się on w definicję budynku użyteczności publicznej, przystosowanego do wykonywania funkcji:

·    -oświaty, kultury i nauki;
-administracji państwowej;
-wymiaru sprawiedliwości;
-opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej;
-obsługi pasażerów w transporcie drogowym, kolejowym, wodnym i lotniczym;
-handlu lub gastronomii;
-obsługi bankowej;
-poczty i telekomunikacji;
-sportu i turystyki;
-kultu religijnego.

Budynek usługowy – wymagania

Budynki usługowe muszą spełniać konkretne wymogi w zakresie pomieszczeń, oświetlenia czy dojść do nieruchomości. Do wejść muszą prowadzić utwardzone dojścia o szerokości co najmniej 150 cm, a przynajmniej jedno wejście i wszystkie ogólnodostępne pomieszczenia muszą być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drzwi wewnętrzne nie mogą być węższe niż 90 cm, z kolei schody przy głównych wejściach muszą mieć co najmniej 35 cm szerokości. W budynku usługowym typu kino, teatr czy sala wystawowa należy ponadto zainstalować oświetlenie awaryjne.

Budynki usługowe a nieruchomości komercyjne

Budynki usługowe stanowią jeden z rodzajów nieruchomości komercyjnych, czyli obiektów, w których można prowadzić działalność gospodarczą lub czerpać zyski z wynajmu. Nieruchomości komercyjne to m.in. biura, magazyny, pasaże i centra handlowe itp. – należą one do najczęściej sprzedawanych budynków zaraz po tych mieszkalnych. Eksperci przewidują, że w drugiej połowie 2024 roku rynek komercyjny w Polsce ma szansę wrócić na ścieżkę wzrostu – pomimo przejściowych trudności w postaci inflacji, rosnących stóp procentowych, czy coraz wyższych cen energii. Za pozytywy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych uznaje się z kolei efektywne wykorzystanie budynków (popularność obiektów typu mixed–use) czy wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami. Wpisuje się to idealnie w strategię zrównoważonego rozwoju (ESG).

Budynek usługowo-mieszkalny i budynek mieszkalno-usługowy – definicja

Budynek usługowy można połączyć z częścią mieszkalną – mówimy wówczas o budynku usługowo-mieszkalnym.  Na tego typu rozwiązanie decyduje się znaczna część przedsiębiorców, szczególnie freelancerów. Możemy wyróżnić:

·  budynek mieszkalno-usługowy składający się z jednego mieszkania i jednego lokalu przeznaczonego do świadczenia usług związanych z prowadzoną działalnością. Zazwyczaj posiada on odrębne wejścia, co pozwala rozdzielić strefę prywatną i tę związaną z prowadzonym biznesem;

· budynek usługowy z częścią mieszkalną, w którym metraż lokalu usługowego jest większy niż 30% powierzchni nieruchomości. W tym przypadku trzeba spełniać wymogi dotyczące budynków użyteczności publicznej – m.in. obecność zaplecza sanitarno-socjalnego, odpowiednich schodów czy toalety dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami.

Budynki usługowe na sprzedaż w ofercie Orange

Orange oferuje kilkaset nieruchomości na sprzedaż pod budynki usługowe, lokale usługowe i użytkowe czy budynki handlowo-usługowe. Nieruchomości są zróżnicowane cenowo i zlokalizowane w różnych częściach Polski. Jeśli poszukujesz budynku mieszkalno-usługowego lub działki usługowej w swojej okolicy, zapoznaj się z naszą ofertą, skierowaną głównie do przedsiębiorców i inwestorów. Obejmuje ona m.in.:

  • lokale użytkowe i usługowe;
  • nowoczesne budynki usługowe;
  • budynki usługowo-mieszkalne;
  • budynki handlowo usługowe;
  • budynki biurowe, biurowo-magazynowe i biurowo-usługowe;
  • działki inwestycyjne i usługowe;
  • budynki techniczne.

Inwestycje do 1 mln zł:

Inwestycje do 2 mln zł:

Inwestycje do 3 mln zł:

Inwestycje powyżej 3 mln:

Powyższe nieruchomości Orange można przeznaczyć zarówno do celów prowadzenia działalności gospodarczej, jak również na wynajem – ze względu na swoją lokalizację i potencjał inwestycyjny szybko zwrócą one uwagę potencjalnych najemców.