Co to jest rewitalizacja? Reaktywacja budynków, a współpraca z samorządem

Jeśli chcemy zwiększyć funkcjonalność obiektów, a także wygodę ich użytkowania, warto zdecydować się na ich rewitalizację. Dzięki opracowaniu skutecznego projektu i wykonaniu pewnych działań z zakresu budownictwa, można nawet przypisać im zupełnie nową funkcję.

Wszystko to sprawia, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na zakup starych budynków i ich reaktywację. Zwłaszcza, że bardzo często są one świetnie zlokalizowane i mają już częściową infrastrukturę. Co to jest rewitalizacja nieruchomości i dlaczego w tej kwestii z inwestorami chętnie współpracują też samorządy?

Co to jest rewitalizacja?

Pojęcie rewitalizacji z reguły odnosi się do konkretnych obszarów miasta. Składają się na nią działania, które mają pomóc w wyprowadzeniu ich ze stanu kryzysowego. Są to przede wszystkim prace remontowe, ale też rozwój komunikacji, nowe nasadzenia czy usuwanie zjawisk, które spowodowały degradację tego obszaru. Celem rewitalizacji jest przywrócenie go do życia (ożywienie), a także uzupełnienie o nowe funkcje. Może mieć ona również aspekt społeczny.

Rewitalizacji mogą podlegać również same nieruchomości. Częściej mowa jest wtedy jednak o ich reaktywacji. Rewitalizacja nieruchomości polega na przygotowaniu nowego projektu, który zwiększy jej atrakcyjność m.in. pod kątem prowadzenia działalności, najmu, czy polepszenia wygody życia mieszkańców.

Rewitalizacja nieruchomości może obejmować generalny remont, rozbudowę lub przebudowę już istniejącego budynku, który w danym momencie nie jest wykorzystywany. Rewitalizacja może poprawić jego funkcjonalność i odbiór wizualny, dzięki czemu jest to inwestycja, którą na pewno warto rozważyć.

Może Cię zainteresować: Rynek nieruchomości – pierwotny czy wtórny? 

Orange regularnie organizuje konferencje dotyczące reaktywacji budynków, na których można dowiedzieć się, co się za tym kryje, jak należy kalkulować koszty tego typu inwestycji, a także jak tworzyć projekty, które są atrakcyjne zarówno z poziomu inwestora, jak i samorządu.

Jedną z ostatnich była Konferencja Reaktywacja Nieruchomości Poznań 2024, zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Poznań.

Jakie nieruchomości nadają się pod rewitalizację?

Zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, można spotkać wiele niegdyś zapomnianych nieruchomości, które dzięki rewitalizacji stały się obecnie chętnie wybieranymi obiektami pod wynajem i pełnią np. funkcje nowoczesnych biurowców, mieszkań czy pasaży handlowych.

Pod reaktywację najlepiej wybrać obiekt, który mieści się w popularnej lokalizacji i wymaga jak najmniejszej ingerencji. Przy zakupie nieruchomości przeznaczonych pod rewitalizację można jednak zdecydować się nawet na całkowitą przebudowę i zmianę funkcji. Wcześniej trzeba się tylko upewnić, czy pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj także: Inwestycja w hotel. Jaką nieruchomość wybrać?

Doskonałymi nieruchomościami pod rewitalizację są budynki dostępne w ofercie Orange. Większość z nich dawniej pełniło funkcje biurowców i centrali telekomunikacyjnych. Na ten moment nie są one użytkowane, co jednak nie zmienia faktu, że nadal mają ogromny potencjał.

Wiele nieruchomości Orange już zostało poddanych reaktywacji, na skutek czego obecnie prężnie funkcjonują jako obiekty biurowo-handlowe, hotele, a nawet akademiki i budynki mieszkalne. Z takimi inwestycjami można spotkać się m.in. w Gliwicach.

Warto pamiętać, że reaktywacja budynków jest również korzystna dla samorządów. Nieruchomości po rewitalizacji często przyciągają bowiem do miast nowych inwestorów. Ponadto, na skutek przebudowy, zyskują one atrakcyjny wygląd, co przekłada się na lepszy odbiór wizualny przestrzeni, w której funkcjonują.