W związku z dynamicznym rozwojem technologicznym rośnie zapotrzebowanie na centra danych. W Polsce takich obiektów wciąż jednak jest znacznie mniej niż w innych europejskich stolicach. Co warto wiedzieć, planując zakup działki pod data center?
Data center – co to jest?
Data center (z ang. centrum danych) to budynek, grupa budynków bądź pomieszczenie, w którym przechowywana jest infrastruktura informatyczna – m.in. serwery oraz infrastruktura sieciowa. Służy ona głównie do przechowywania, przetwarzania i świadczenia usług związanych z aplikacjami. Centra danych nazywane są często nowym sektorem nieruchomości komercyjnych. Najwięcej tego typu obiektów znajduje się w takich miastach jak Londyn, Amsterdam, Frankfurt czy Paryż. W Berlinie, Oslo, Wiedniu, Pradze czy Warszawie – liczba centrów przetwarzania danych jest już nieco niższa.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku komercyjnych nieruchomości? Zapoznaj się z artykułem na naszej stronie: Rynek nieruchomości komercyjnych – przewodnik.
Centra przetwarzania danych w Polsce
Firmy należące do najpopularniejszych dostawców chmury publicznej, czyli Microsoft oraz Google Cloud, planują inwestycje w duże data center w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku podaż tego typu powierzchni w naszym kraju wynosiła 115 tys. m². W październiku 2023 roku firma Atman, czyli lider rynku w Polsce, również zaczęłą budowę centra danych w pobliżu Ożarowa Mazowieckiego. W Jawczycach pod Warszawą stoi już centrum przetwarzania danych o powierzchni 15 tys. m², a obok trwają prace nad drugim budynkiem. Planowane jest tam stworzenie czterobudynkowej inwestycji.
Jak wybrać działkę pod centrum danych?
Poszukując gruntu pod data center, trzeba wziąć pod uwagę kilka konkretnych czynników. Kluczowy z nich dotyczy samego położenia obiektu – to niezwykle ważne, aby zapewnić dostęp do niezawodnego Internetu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając działkę pod centrum przetwarzania danych?
Odpowiednia lokalizacja
Jednym z kluczowych czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze działki pod data center, jest lokalizacja. Centrum przetwarzania danych jest miejscem, które szczególnie wymaga bezbłędnego zasilania oraz dostępu do sieci internetowej. Poszukując działki pod tego typu obiekt, warto zatem sprawdzić, czy zapewnia ona dostęp do światłowodowych łączy internetowych o dużej wydajności, najlepiej od kilku różnych operatorów. Na przykład jedna z nieruchomości Orange przeznaczonych pod centrum danych zapewnia zarówno dostęp do usług tego operatora, jak i innych operatorów podłączonych do jego sieci. Ważne również, aby nie stawiać centrum danych w niewielkiej odległości od obiektów i obszarów, które mogłyby zagrażać funkcjonowaniu data center. Mowa m.in. o terenach narażonych na powodzie czy pożary.
Kwestie techniczne
Wybierając działkę, na której ma powstać centrum przetwarzania danych, należy zwrócić uwagę także na geomechaniczne właściwości gruntu. W tym celu warto wykonać badania geotechniczne, które pomogą:
· sprawdzić nośność działki;
· ocenić ryzyko takich problemów jak np. zapadanie się fundamentów;
· ustalić poziom wód gruntowych.
Pozwoli to podjąć działania zabezpieczające grunt przed zagrożeniami w postaci np. zalewania budynku. Na terenie obiektu warto również zainstalować monitoring.
Odpowiedni rozmiar działki
Działka pod data center powinna również mieć odpowiednie wymiary. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie ona w stanie pomieścić całego obiektu. Zazwyczaj pod uwagę brane są grunty o powierzchni 2-5 hektarów. W przypadku centrów miast centra przetwarzania danych znajdują się też niekiedy wewnątrz nowych budynków biurowych. Dobrze, jeśli po postawieniu centrum danych istnieje możliwość jego rozbudowy, a nawet całkowitej zmiany przeznaczenia budynku, warto więc brać pod uwagę uwarunkowania planistyczne.