Jak przekształcić budynek gospodarczy na usługowy?

Wynajem lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami – to dlatego tak wiele osób zastanawia się, jak przekształcić budynek gospodarczy na ten usługowy.

Co to budynek gospodarczy?

Budynkiem gospodarczym nazywa się miejsce służące do przechowywania materiałów, sprzętu czy narzędzi oraz wykonywania prac warsztatowych. To także budynek, w którym przechowywane są płody rolne służące mieszkańcom:

·  budynku mieszkalnego;

·  budynku zamieszkania zbiorowego;

·  budynku rekreacji indywidualnej,

a także ich otoczenia. Budynek gospodarczy umożliwia zachowanie porządku na terenie posesji, np. w ogrodzie. Najpopularniejsze rodzaje budynków gospodarczych to stodoły, wiaty, piwniczki, szopy, spichlerze czy budynki inwentarskie.

Czy budynek gospodarczy podlega opodatkowaniu?

Budynek gospodarczy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jednak istnieje możliwość zastosowania zwolnienia. Jeśli jest on wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i stanowi środek trwały, jest opodatkowany podatkiem od nieruchomości. Jeżeli natomiast budynku używa się tylko do celów rolniczych, należy wykreślić go z ewidencji środków trwałych, a następnie zgłosić do właściwego organu podatkowego, że podlega on zwolnieniu od podatku.

Wiesz już, czym dokładnie jest budynek usługowy. Sprawdź, czym różni się od niego lokal użytkowy i jakie są jego rodzaje.

Budynek usługowy – podstawowe cechy

Mimo że nie istnieje dokładna definicja budynku usługowego, za taki uznaje się budynek, w którym wykonywana jest działalność gospodarcza. Wpisuje się on natomiast w definicję budynku użyteczności publicznej, na co wskazuje samo Rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Budynek użyteczności publicznej jest przystosowany m.in. do wykonywania funkcji:

·      oświaty, kultury i nauki;

·      administracji państwowej;

·      wymiaru sprawiedliwości;

·      opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej;

·      obsługi bankowej;

·      poczty i telekomunikacji;

·      handlu lub gastronomii;

·      sportu i turystyki;

·      obsługi pasażerów w transporcie drogowym, kolejowym, wodnym i lotniczym;

·      kultu religijnego.

Budynek usługowy stanowi jeden z rodzajów budynków komercyjnych.

Planujesz zakup budynku usługowo-mieszkalnego? Sprawdź, co szczególnie warto wiedzieć przed taką inwestycją.

Jak przekształcić budynek gospodarczy na usługowy?

Aby zmienić sposób użytkowania budynku – nie tylko gospodarczego – należy:

1. zgłosić chęć przekształcenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (osobiście, listownie lub drogą elektroniczną);

2. złożyć ekspertyzę techniczną, czyli ocenę stanu budynku sporządzoną na podstawie wyliczeń oraz badań wytrzymałości ścian, elewacji, dachu, fundamentów, stropów i pozostałych części konstrukcji;

3.  zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Najważniejsze informacje związane z budową budynku usługowego widnieją we wspomnianym już Rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 roku.

Poszukujesz nieruchomości pod budynki usługowe? Sprawdź nasze ogłoszenia na stronie Nieruchomości Orange.

Jakie warunki musi spełniać obiekt pod budynek usługowy?

Budynek usługowy musi spełniać pewne wymogi związane m.in. z dojściami, pomieszczeniami ogólnodostępnymi czy oświetleniem. Przede wszystkim, do wejść muszą prowadzić utwardzone dojścia o szerokości minimum 150 cm.  Zarówno jedno z nich, jak również ogólnodostępne pomieszczenia w środku obiektu, muszą być ponadto przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Schody przy głównych wejściach nie mogą być węższe niż 35 cm, z kolei drzwi wewnętrzne muszą być szerokie na co najmniej 90 cm. Istotne jest też zainstalowanie oświetlenia awaryjnego – dotyczy to jednak wyłącznie takich budynków usługowych jak sala wystawowa, bankowa sala operacyjna, teatr czy kino.

Jeśli poszukujesz nieruchomości, która sprawdzi się jako budynek usługowy, na naszej stronie Nieruchomości Orange znajdziesz wiele ciekawych ofert. To nieruchomości położone w różnych częściach Polski, odpowiednie jako miejsce do wykonywania działalności.